utorok 18. októbra 2011

Srdečné pozdravy z New Yorku


Keď som sem písala naposledy, tak som bola plná očakávaní pred odletom do New Yorku. Po dvoch týždňoch môžem konštatovať, že sú moje očakávania veľmi pozitívne naplnené J Program zasadnutí, koordinačných stretnutí a sprievodných podujatí bol naozaj vyčerpávajúci, čo mi nedalo veľa príležitostí venovať sa blogu.

Prvý týždeň bol veľmi intenzívny. Hneď v utorok som predniesla môj prejav na tému vzdelávania menšín so špeciálnym dôrazom na vzdelávanie rómskej menšiny. Na prejav som dostala pozitívnu spätnú väzbu nielen od mládežníckych delegátov, čo ma veľmi potešilo, pretože je veľmi ťažké si získať pozornosť s prejavom v rámci desiatok prejavov iných delegácii, ktoré sú prednesené v Treťom výbore Valného zhromaždenia.

V ten istý deň prebehlo aj stretnutie mládežníckych delegátov s generálnym tajomníkom OSN Ban Ki-moonom. Mimo klasickej fotky so všetkými delegátmi ako aj s každým delegátom individuálne, nás vo svojom krátkom príhovore povzbudil v našej činnosti a poprial nám mnoho úspechov. My sme mu zase dali na vedomie to, ako si vážime, že mládež je jednou z jeho priorít a zdôraznili sme, že by sme s ním chceli spolupracovať na ďalšom rozvoji mládeže.
Stretnutie s generálnym tajomníkom OSN Ban Ki-moonom


Ďalej som sa počas môjho pobytu v New Yorku venovala hlavne vyjednávaniu rezolúcie o prístupoch a programoch zahŕňajúcich mládež. Mládežnícki delegáti sa navzájom koordinovali v názoroch na rezolúciu a v podávaní návrhov na jej zmeny. Tým boli naše dni ešte vyčerpávajúcejšie. Naša práca totiž nekončila iba ukončením zasadania Valného zhromaždenia, ale pokračovala na koordinačnom stretnutí mládežníckych delegátov a hľadaním dohodnutého jazyka, ktorý sme chceli navrhnúť do súčasnej rezolúcie. Možno vás zaujalo, čo to znamená dohodnutý jazyk. Sú to formulácie, ktoré boli dohodnuté v predošlých rezolúciách a medzinárodných dokumentoch. Pri vyjednávaní takmer nie je možné, aby bol do rezolúcie pridaný úplne nový jazyk, teda úplne nové formulácie a je potrebné vychádzať z dohodnutého jazyka, ktorý môže byť iba minimálne obmenený.

V prvé dni som teda intenzívne pracovala na návrhoch zmien rezolúcie a hľadala vhodný dohodnutý jazyk. Tieto návrhy som potom musela odôvodniť, odsúhlasila mi ich Stála misia a boli poslané do ústredia Ministerstva zahraničných vecí na posúdenie. Keďže som čiastočnú odpoveď získala až po týždni, kedy boli už rokovania v plnom prúde a nebolo možné prichádzať s novými návrhmi, moja práca vyšla nazmar, ale aj tak sa mi podarilo dosiahnuť toho dosť. Podporila som totiž návrhy iných mládežníckych delegátov a do návrhu rezolúcie sa nám podarilo dostať viacero dôležitých vecí. Jednania však ešte nie sú na konci a uvidíme, čo sa s rezolúciou ešte bude diať po našom odchode z New Yorku...

Ďalšou dôležitou činnosťou mládežníckych delegátov boli sprievodné podujatia (side events). Od stretnutia mládežníckych delegátov v júli v Ženeve sme mali naplánované pracovné raňajky na Stálej misii Švajčiarska a sprievodné podujatie počas obednej prestávky na Stálej misii Nemecka. Témou pracovných raňajok boli Miléniové rozvojové ciele po roku 2015. Štyria rečníci najskôr načrtli problematiku z viacerých perspektív, na čo nasledovalo kolo otázok a diskusia. Sprievodné podujatie na Stálej misii Nemecka sa zaoberalo témou vzdelávania o trvalo udržateľnom rozvoji. Po krátkej prednáške od štyroch rečníkov taktiež nasledovalo kolo otázok a veľmi zaujímavá diskusia. Mládežnícki delegáti urobili mnoho dobrej práce pri organizovaní týchto podujatí a taktiež zviditeľni program mládežníckych delegátov.
Tu by som chcela ukončiť moje krátke zhrnutie najdôležitejších aktivít v New Yorku. Znovu sem zrejme napíšem príspevok až zo starého kontinentu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára